Uit het onderzoek, gehouden onder ruim 26.000 mensen in 35 landen, blijkt dat 83% een gezonde balans tussen werk en privé cruciaal vindt. Evenveel mensen vinden werkzekerheid belangrijk. Salaris volgt daar vlak achter met 82%. Dit betekent dat werknemers tegenwoordig niet alleen naar financiële beloningen kijken, maar ook naar hoe goed een baan in hun leven past. En als dat niet goed zit? Dan vertrekken ze.
>>> Bekijk hier het hele artikel op de website van Werktijden.nl.
Waarom is dit relevant voor mijn OR?
Jarenlang was het salaris een belangrijke factor om een baan te accepteren of deze baan te behouden. Inmiddels vindt er een verschuiving plaats. Werknemers vinden op het moment de balans tussen werk en privé belangrijker. Als de balans niet (meer) naar wens is, is dit zelfs een reden tot het nemen van ontslag. Ook salaris blijft belangrijk, maar werknemers gaan sneller over tot actie als de balans niet in orde is.
Gezien de krapte in de arbeidsmarkt is het belangrijk voor bedrijven om de balans werk en privé van hun werknemers serieus te nemen. Je kan bijvoorbeeld denken aan flexibele werktijden of aan het faciliteren van thuiswerken. Ook zijn er bedrijven die overgaan tot een 4-daagse werkweek met behoud van het fulltime salaris.
Check of er in de huidige werktijdenregeling rekening wordt gehouden van deze balans. Zo niet dan kan de ondernemingsraad gebruik maken van het initiatiefrecht. In een overlegvergadering kan de ondernemingsraad de balans werk en privé als bespreekpunt op de agenda zetten (artikel 23 lid 2). Buiten de overlegvergaderingen om heeft de OR ook de ruimte om voorstellen te doen aan de bestuurder. In dit geval kan de OR een voorstel doen over de manier waarop het bedrijf de balans werk en privé kan optimaliseren (artikel 23 lid 3).
De bestuurder moet de ondernemingsraad om instemming vragen als de werktijdenregeling, waar de balans werk en privé in geregeld is, wordt geïntroduceerd, wordt aangepast of ingetrokken (artikel 27 lid 1b WOR). Je hebt als ondernemingsraad een stevige positie, want zonder de goedkeuring van de OR kan er geen besluit genomen worden.

